دسته بندی ها


بازديد سايت
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 269
بارديد ديروز : 216
بازديد کل : 2,367,799

تبليغات
لباس مجلسی

گذري بر گذشته

استاد معين در شهر نجف آباد استان اصفهان به دنيا آمد. نام درست ايشان نصرالله معين نجف آبادي است. استاد معين در يك خانواده كاملا مذهبيبه دنيا آمده است. يازده برادر و خواهر هستند كه نام چهار برادر عبارتند از: صيفالله(شايد فتح الله)، نصرالله( استاد معين )، مرتضي و نام برادر چهارم كه متاسفانهبراي ما مشخص نيست. استاد معين فرزند هفتم اين خانواده مي باشد و خانم اشرف فرزندآخر اين خانواده و خواهر استاد معين به همراه ايشان..........

 

 زندگي مي كنند.


پدراستاد معين متاسفانه فوت كرده اند –روحشان شاد- و استاد معين با مادر خود زندگي ميكنند. استاد معين در گذشته به همراه پدر خود در شغل قالي فروشي فعاليت داشته است ودر كنار اين حرفه افتخار مداحي اهل بيت را نيز داشته اند

اصفهان

معين، اصفهان، زادگاه زيباي خود را بسيار دوست داشت وبا اينكه در زمان معين مكان تجمع هنرمندان در پايتخت كشور يعني تهران بود معين دراصفهان ماند و در هتل شاه عباس اصفهان به اجراي برنامه پرداخت و اصفهان را تركنكرد. تمام عشق و علاقه معين پس از خانواده اش در اصفهان پايان مي پذيرد. او اصفهانرا بسيار دوست دارد و هنوز هم دلش مي خواهد به اصفهان برگردد.

 آغاز رسمي فعاليت هنري
فعاليت هنري استاد معين به طور رسمي پس از انتشار ترانه يكي را دوست مي دارمشروع شد. اين ترانه در ايران و در زماني منتشر شد كه حكومت مركزي ايران جمهورياسلامي ايران بود. اما پس از آن ديگر مجالي براي صداي قلب هاي شكسته نبود و استادمعين ايران سرزمين مادري خود را ترك كرد. استاد معين پس از اينكه ترانه يكي را دوستمي دارم را در ايران منتشر كرد كشور را ترك كرد؛ و اين وداع تلخ استاد معين بود باوطن عزيزش ايران كه خود در ترانه ي ايران عشق فراوانش را به سرزمين آريا نشان ميدهد.

يكي را دوست مي دارم . . .

در مورد يكي از ترانه هاي استاد معين عزيزبراي بعضي از افراد شك وجود دارد و آن هم يكي از زيباترين ترانه هاي اوست. فكر ميكنيد نام اين ترانه چيست؟ يكي را دوست مي دارم! وقتي استاد معين از ايران به لسآنجلس آمريكا رفت متوجه شد اين ترانه توسط بهترين خواننده زن ايران هايده - روحششاد - اجرا شده است. و بسياري از مردم در آن زمان (حتي امروزه!!!) فكر مي كردند كهاستاد معين ترانه هايده را دوباره اجرا كرده است. در صورتي استاد معين پس از اجراياين ترانه بود كه به شهرت رسيد . . .براي توضيح بيشتر مي توان اينگونمسئله را روشن ساخت كه استاد معين متن ترانه را درسال 1359 از آقاي مسعود امينيگرفت و در داخل ايران براي آن آهنگ سازي كرد و به هنگامي كه اين ترانه را واردبازار كرد و با استقبال عمومي مردم ايران همراه شد، استاد معين تصميم به ترك كشورگرفت تا بتواند ترانه هاي ديگر اين آلبوم را نيز بسازد. براي اين كار به آمريكا رفتو در آنجا آلبوم را به طور رسمي به بازار ارائه داد.

آلبوم هاي استاد معين

تا كنون آلبوم هاي بسيار زيادي از استاد معين منتشر شده اند كه بسياري رسميهستند مانند آلبوم لحظه ها، معما و . . . تعدادي هم مانند آلبوم عاشقانه ها، دلسوخته، گل هاي غربت و . . . به صورت گلچيني از آلبوم هاي استاد معين و يا گلچيني ازترانه هاي استاد معين به همراه گلچين ترانه هاي خوانندگان ديگر است. از وضعيت رسمييا غير رسمي بودن تعدادي از اين آلبوم ها مشخصا اطلاعي نداريم به همين دليل ازتقسيم كردن اين آلبوم ها به دو دسته رسمي و غير رسمي خودداري مي كنيم.

آلبوم هاي استاد معين به اين صورتهستند:

يكي را دوست مي دارم، كعبه، هوس،سفر، سفر(هايده و معين)، گل هاي غربت(هايده و معين)، آرزو، بي بي گل، صبحت بخيرعزيزم(عاشق تر از من چه كسي)، به تو مي انديشم(سكه يا ننه)، اصفهان(فائزه و معين)،خاطره7 (شهره و معين)، مست، مسافر(گل هاي غربت3)، دل سوخته، دلبر(معين، داريوش وابي)، هزار و يك شب(هايده، معين، داريوش و ابي)، ترانه سال(هايده، مهستي و معين)،سلمان، پريچهر، نماز، تولد عشق، عاشقانه ها، پنجره، معما، پرواز، لحظه ها و جديدترين آلبوم معين كه در سال 1385 منتشر شد با نام ديدي گفتم......نگفتم؟

همراهان صداي قلب هاي شكسته
استاد معين همكاري بسيار زيادي با هنرمندانبرجسته و گران قدر ايران داشته است كه از جمله آنها مي توان به نام اين اساتيداشاره كرد: داريوش اقبالي (داريوش) برنده جايزه در فستيوال موسيقی، فيلم و رسانههای تصويری که چندی پيش در بحرين برگذار شد و داريوش به عنوان نماينده سبک معاصر ومنحصر بفرد موسيقی ايران اين سبک را به جهان معرفی کرد و برنده بالاترين نشان صلحگشت. ابراهيم حامدي (ابي)، هايده (سكينه دده بالا) ـ روحش شاد ـ يكي از استثناييترين نوابغ موسيقي ايراني، فائزه با صداي دلنشين خود، شهره يكي از بهترين خوانندگانزن كه امروزه هم به فعاليت هنري خود ادامه مي دهد، مهستي كه زبان ناتوان است ازبيان هنر او. استاد معين با اين عزيزان در زمينه انتشار آلبوم مشترك همكاري داشتهاست.


اما در زمينه آهنگ سازي و تنظيم مي توان نام اين اساتيد را نام برد: بيژن (بيژن مرتضوي) برنده جايزه بهترين آهنگساز جهان و برنده جايزه ويولن طلايي،آقاي صادق نوجوكي از نوابغ آهنگسازي ايران كه واقعا هنر ايشان در آهنگسازي وصفنشدني است از نمونه اين ترانه ها مي توان به تران هاي استثنايي تنهاي تنها، من ازراه اومدم، سكه، پروردگارا و . . . اشاره كرد. استاد حسن شماعي زاده كه هنر فراوانايشان در آهنگسازي قابل وصف نيست. مي توان از ترانه هايي كه ايشان آهنگساز آن بودهاند به ترانه ي ماندگار لحظه ها در آلبوم لحظه ها اشاره كرد. آندارنيك ماداديان (اندي) كه از خوانندگان خوب ايراني هستند و از ترانه هايي كه ايشان تنظيم كننده آنبوده اند مي توان ترانه به تو مي انديشم اشاره كرد. و جمع بسيار زيادي از هنرمندانايراني كه واقعا ذكر كردن نام تمامي آنها كار بسيار دشواري است.

 هر چه از دل بر آيد لاجرم بر دلنشيند . . .
استاد معين در ترانه هاي خود بهتمام ابعاد زندگي اشاره كرده است. مهر به دخترش در اجراي ترانه هاي بابا و پريچهر ومهر و علاقه ي او به همسرش در اجراي ترانه طناز در آلبوم يكي را دوست مي دارم(استادمعين از همسر خود جدا شده است). مهر و علاقه ي او به وطن عزيزش ايران در اجرايترانه ايران از آلبوم نماز كه به حق حزن و اندوهي كه در صداي اوست نشان دهنده يتمام احساسات معين نسبت به ايران است كه به هيچ زباني نمي توان اين حالت روحاني راتوصيف كرد. پس ما نيز از توصيف اين حالت خودداري مي كنيم و شما را دعوت مي كنيم تابراي يك بار ترانه ايران استاد معين را با تمام وجود گوش كنيد و ببينيد كه ايرانيهر كجا هم باشد ايراني است و اين پيوندي است ناگسستني بين ايران و ايراني. دعوتانسان ها به فرار از غم در اجراي ترانه هاي گذشته، خوش بيني و . . . كه اين شايديكي از مهم ترين مسائلي است كه متاسفانه در زندگي ماشيني امروز به آن محتاج هستيمتا زير بار غم دور و زمانه تاب و تحمل داشته باشيم.

 


شاهكار استاد معين

اوج كار استاد معين در اجراي ترانه هاي او درباره دين مقدسش اسلام است. الله اكبر......الله اكبر. اجراي ترانه نماز كه زيبايي آن را نمي توان وصف كرد. واز همه مهم تر اجراي ترانه سلمان در سال 1368 پس از اهانت سلمان رشدي به پيامبر خدادر كتاب آيات شيطاني در سال 1367 كه واقعا اوج علاقه ي استاد معين به دين آخرينپيامبر خدا را نشان مي دهد.

تــــو اي وارث افــــكارشيــــطاني......نگـــــو، نگـــــو، نگـــــو نامرد بي انصاف.......نگـــــو ديگراز اســلامـم، كه من فردي مسلمانم......من از مهد دليرانم، من از آن دسته شيرانم كهمرد گوي و ميدانم......براي دين و ايمانم فدا مي سازم اين جانم......قسم به دين وايمانم كه من انجيل مي دانم......قسم به نور چشمانم كه من تورات مي خوانم......قسمبه خاك ايرانم، كه من فردي مسلمانم......و من يك عاشقم، عاشق آيات قرآنم، بله منعاشق آيات قرآنم......مگر قرآن چه مي گويد: بجز عشق و فداكاري......بجز راه صفا ودوري از ننگ و رياكاري......بجز راه وفا و عشق مي خواند . . .صداي قلب ها
عده اي از خوانندههاي ايراني تنها به سياست فكر مي كنند و تمام تلاش هنري خود را صرف اين مسله ميكنند. عده اي فقط در كار هاي مذهبي فعاليت مي كنند. عده اي فقط به شادي و سرور مردمفكر مي كنند و سعي مي كنند تنها با كار هاي خود غمي را از دل مردم بردارند. عده اياز غم دل عاشقان سخن مي گويند و . . . اما استاد معين در تمام اين زمينه ها فعاليتداشته است و به حق در تمام موارد پيروز و سر بلند بوده است. اميدواريم كه استادمعين ساليان سال با صداي زيبا و روحاني خود در كنار ما باشد.

پس از لحظه ها
حتما شما هم مانند ما از اينكه استاد معين چهار سال پس از وارد شدن آلبوملحظه ها ديگر آلبومي را وارد بازار نكردند بسيار ناراحتيد. در گفتگويي كه استادمعين با شبكه بي بي سي داشت گفت كه اگر مي خواست در اين چهار سال آلبومي ارائه دهدسراسر غربت و جدايي و اندوه بود. و اي كاش استاد معين در اين چهار سال آلبومي بهبازار عرضه مي كرد زيرا كه حتي ترانه هاي سراسر اندوه او نيز عالي هستند و غير قابلوصف و ارزش هزاران بار گوش دادن را دارند.

شرمنده دلم میخواست بیشتر راجع به زندگی شخصی معین باشه ولی خدایی بهتر از این پیدا نکردم در اسرع وقت درستش میکنم

 
ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]خرید سنگ نهبندان خرید vpn با ip ثابت بک لینک چیستتبليغات متني
مدل لباس مجلسی